Toz Boya

Toz Boya Çeşitleri

Toz Boya kullanım alan ve amaçlarına göre çeşitli tiplere ayrılır.

01

Epoxy

Formülünde epoxy tip reçine ve uygun sertleştirici vardır. Kimyasal maddelere direnç istendiği zaman kullanılır. Özellikle benzin depoları bu konuda örnek olarak gösterilebilir. Bu tip boyaların ısı ve ışığa karşı mukavemetleri azdır. Aynı zamanda yüksek korozyon direnci istendiğinde astar olarak da kullanılmaktadır.

02

Epoxy-Polyester

İçerisinde epoxy ve polyester reçine bulunur. Fiziksel ve kimyasal dayanım özelliklerinin bir arada sağlanması için geliştirilmiş boya tipidir. Bina içi koşullarda kullanılır. Özellikle beyaz eşya sanayii için kaçınılmaz çözümdür. Ayrıca ev/ofis içi aydınlatma cihazları, metal mobilya, hastane ekipmanı, havlupan, radyatör, armatür ve duşakabinler de bu tip boyalar ile boyanabilir. Epoxy tip boyalara göre ısı ve ışık direnci açısından kuvvetli olmasına rağmen, daha sonra göreceğimiz dış cephe polyester boyalara göre direnci daha azdır.

03

Polyester

  • Polyester/TGIC: İçerisinde polyester reçine ve TGIC sertleştirici bulunur. Dış cephe boyasıdır. Özellikle alüminyum pencere ve kapı profillerinde önerilir. Doğru tasarım ve kullanım durumunda güneş ışığına ve diğer iklim şartlarına 10 yıl gibi bir dayanım gösterebilir. Başlıca kullanım alanları; alüminyum profil sanayi, tarım makineleri, bisiklet, jant, aydınlatma armatürleri gibidir.
  • Polyester/Primid: İçerisinde polyester reçine ve pirimid sertleştirici bulunur. Dış cephe boyasıdır. Renk ve parlaklık kaybı istenmeyen dış cephe, özellikle mimari uygulamar için kullanılır. Alüminyum pencere ve kapı profillerinde önerilir. Doğru uygulama koşulları ile diğer PT gibi iklim koşullarına göre 10-15 yıl gibi bir dayanım gösterebilir. TGIC içeren ürünler Avrupa Birliği normlarına göre belirli etiketleme işaretleri alıyorken, Primid ürünlerde herhangi bir işaretleme bulunmamaktadır. Özellikle Avrupa pazarında, geniş kullanım alanı bulunan PRIMID, TGIC’nin en güçlü rakibidir.
04

Poliüretan

Formülünde polyester reçine ve uygun (izosiyanat) sertleştirici vardır. Aşınma, nem ve tuz testine karşı oldukça dayanıklıdır. (Diğer polyester dış cephe ürünlerine kıyasla, UV dayanımının yanında kimyasal dayanım da sağlar.) Otomotiv, banyo aksesuarları, bahçe ürünlerinde kullanılabilir.

05

Akrilik

Özellikle otomotiv sanayisinde tercih edilmektedir. Çok güçlü, dayanıklı boyalardır. Ancak diğer tip reçineler ile uyuşamaması ve oluşan kontaminasyon nedeni ile diğer tip boyaların üretildiği tesislerde üretimi yapılmamaktadır. Bu nedenle bu ürün Pulver Kimya ürün gamında yer almamaktadır.