EPD – Çevresel Ürün Beyanı Nedir?

EPD - Environmental Product Declaration

EPD belgeleri, diğer adıyla Çevresel Ürün Beyanı Belgesi, bir ürün veya servisin LCA (Yaşam Döngüsü Analizi) ile ölçülebilen çevresel etkilerini gösteren, bağımsız doğrulanmış ve kayıt altına alınmış belgelerdir.

EPD belgeleri, ISO 14025 standart takip edilerek ve Uluslararası EPD Sistemi gibi platformların yayınladıkları yönetmeliklere göre hazırlanırlar.

Uluslararası pazarda geçerliliği olan, üretimin sürdürülebilir olması temeline dayanan Çevresel ürün beyanları, üretim süreçlerinde az kaynak kullanımı sağlayarak finansal ve çevreci açıdan daha ekonomik üretim yapılmasına olanak sağlar.

Binaların sürdürülebilirliği kullanılan malzemelerin çevresel performansıyla doğru orantılı olduğundan, Çevresel Ürün Beyanı (EPD) özellikle binaların sürdürülebilirliğinin belgelenmesi ve sürdürülebilir malzeme kullanılması bakımından önemli olup, her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır.

Pulver olarak, üretim sürecinin en başından elinize ulaşan nihai ürüne kadar sürdürülebilir, çevreci politikamızla yol alıyoruz.

EPD – Çevresel Ürün Beyanları‘na ve İklim Beyanı‘na sertifikalar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.