Pulver Mimari Seri Toz Boyalar
Teknik Şartname

Architectural Series - Teknik Şartname

Kullanılacak toz boya, polyester reçineli, düzgün bir akış ve yüzey görünümüne sahip, mükemmel yıpranma ve korozyon direnci sağlayan, UV dayanımı ve nemden koruyucu özelliği olup, Qualicoat sertifikasına sahip olmalıdır. Kullanılacak toz boyaya ait Qualicoat sertifikası boya üreticisinden tedarik edilmelidir.

Boyama yapılacak tesisin Qualicoat onaylı olup, Qualicoat’ ta belirtilen ilgili test ve kontrolleri sağlaması, gerekli kayıt ve arşivlemeyi de eksiksiz yerine getirmesi gerekmektedir.

Nesnelerin toz boya kaplamasının tek bir operasyonda yürütülmesi gereklidir. Korunmasız yüzeyler için minimum kaplama kalınlığı 60 mikron olmalıdır. Kaplamadan sonra üzerinde çalışılması gereken nesneler ya da detaylar için kürlenmiş kaplamanın film kalınlığının hiç bir noktada 120 mikron’ dan fazla olmaması gerekmektedir.

Görünürdeki tüm kaplanmış yüzeyler, minimum 3 metreden normal veya düzeltilmiş görüş ile bakıldığında, yüzeyde kabarcıklanma, krater, pinhole ve çizikler görülmemelidir.

Normal yapışkan bantların polyester toz kaplamayla kaplanmış nesnelere direkt temas etmemesi gereklidir. Koruyucu bant gerekmesi halinde ise kaplanmış alüminyum yüzeyler için özel dizayn edilmiş bir koruyucu bant kullanılmalıdır. Bu tip işlemler esnasında, kaplama üzerinde her hangi bir tortu, artık malzeme vb. kalmaması garanti altına alınmalıdır.